Skip To Main Content

Faculty and Staff

Administration

Jodi Burnside

Jodi Burnside

School Director
Emily Barbuto

Emily Barbuto

Director of Instruction
Benjamin Lampp

Benjamin Lampp

School Counselor

Preschool and Elementary

Merjen Annamyradova

Merjen Annamyradova

2 YO Teacher
Lachin Atbashiyeva

Lachin Atbashiyeva

3-4 YO Teacher
Stella Bashkirova

Stella Bashkirova

5 YO Paraprofessional
Cynthia Bateman

Cynthia Bateman

9 YO Teacher
Leigh Brelsford

Leigh Brelsford

5 YO Teacher
Maral Chariyeva

Maral Chariyeva

10 YO Paraprofessional
Daphne Fanning

Daphne Fanning

6 YO Teacher
Maral Geldiyeva

Maral Geldiyeva

3 YO Teacher
Sahra Gurbanova

Sahra Gurbanova

9 YO Paraprofessional
Senay Gylychdurdyyeva

Senay Gylychdurdyyeva

6 YO Paraprofessional
Maysa Jumayeva

Maysa Jumayeva

3 YO Paraprofessional
Thereshnee Kisten

Thereshnee Kisten

8 YO Teacher
Leyla Mukhtarova

Leyla Mukhtarova

7 YO Paraprofessional
Inna Osepyan

Inna Osepyan

8 YO Paraprofessional
Shirin Rahmanova

Shirin Rahmanova

3-4 YO Paraprofessional
Aysoltan Rasulova

Aysoltan Rasulova

6 YO Paraprofessional
Paul Bateman

Marietta Romeynders

10 YO Teacher
Zylyha Yazova

Zylyha Yazova

3 YO Paraprofessional

Middle School

Paul Bateman

Paul Bateman

12 YO Teacher
Bradley Hart

Bradley Hart

11 YO Teacher
Maysa Ismailova

Maysa Ismailova

13 YO Teacher

Secondary

Yusup Agajanov

Yusup Agajanov

Paraprofessional
Stephanie Dalziel

Stephanie Dalziel

Secondary Cultural Studies Teacher
Spencer Gibson IV

Spencer Gibson IV

Secondary Science Teacher
Batyr Gurbansahedov

Batyr Gurbansahedov

Secondary Teacher
Asker Ismailov

Asker Ismailov

Secondary Technology and English
Miah Karass

Miah Karass

Secondary English Teacher
Soltan Ovelekova

Soltan Ovelekova

Secondary Mathematics

Specialists

Bahar Annadurdyyeva

Bahar Annadurdyyeva

Music Teacher
Enesh Atayeva

Enesh Atayeva

Art Teacher
Kent Burnside

Kent Burnside

Athletic Trainer
Maksat Gaiypov

Maksat Gaiypov

Secondary Physical Education
Beverly Hart

Beverly Hart

Student Support
Jamilya Kutlyyeva

Jamilya Kutlyyeva

IE
Sophya Lisina

Sophya Lisina

French Teacher
Suleyman Rejepov

Suleyman Rejepov

Elementary Technology Teacher
Gyzylgul Rejepova

Gyzylgul Rejepova

IE
Ejesh Torayeva

Ejesh Torayeva

Art Teacher Assistant
Merdan Yazmuradov

Merdan Yazmuradov

Music Teacher

Office Staff

Chary Baratov

Chary Baratov

Procurement Officer
Jennet Hojamamedova

Jennet Hojamamedova

Administrative Assistant
Yelena Kuvadova

Yelena Kuvadova

Enrollment Specialist
Maysa Yazova

Maysa Yazova

QSI Accountant

Support Staff

Ulker Rozyyeva

Ulker Rozyyeva

School Doctor
Jennet Hommadova

Jennet Hommadova

School Doctor
Vepa Chonakov

Vepa Chonakov

IT Manager
Gleb Andreyev

Gleb Andreyev

IT Assistant
Muhammet Charyyev

Muhammet Charyyev

Guard
Rauf Veliyev

Rauf Veliyev

Guard
Rovshen Janakov

Rovshen Janakov

Guard
Ahmet Durdyyev

Ahmet Durdyyev

Guard
Alina Petrosova

Alina Petrosova

Cook
Bagul Annamyradova

Bagul Annamyradova

Kitchen Assistant
Akjagul Meretmammedova

Akjagul Meretmammedova

Kitchen Assistant
Lachyn Orazbayeva

Lachyn Orazbayeva

Kitchen Assistant
Tavus Amandurdyyeva

Tavus Amandurdyyeva

Baker
Dovlet Agalyyev

Dovlet Agalyyev

Groundskeeper
Shirmyrat Allayev

Shirmyrat Allayev

Groundskeeper
Berdi Italmazov

Berdi Italmazov

Groundskeeper